Crtež je još od nastanka čoveka način da predstavljanja ili tumačenja sveta, ali ideja, razmišljanja, namera, emocija, kojima se daje oblik koji je vidljiv i drugima.
Crtežom se može predstaviti mnogo toga - objekti, prostor, dubina, pa čak i pokret. Crtež je osnova svih vizuelnih umetnosti, ali i nastanka raznih predmeta. To su pokazala proučavanja umetničkih dela i građevina kroz istoriju. Prve skice predstavljale su ponekad samo glavne obrise ili ideje, ali su nekad bile i prepune najsitnijih detalja.
Na početku razrade neke ideje, nacrt se izrađuje rukom, a potom priborom za crtanje, koji je danas uglavnom zamenjen različitim računarskim programima, koji izrađuju model predmeta sa svim podacima o njemu.
Tehnički crtež ili tehnički nacrt je grafički prikaz nekog proizvoda, mašine, građevine, objekta ili ili drugog predmeta koji prikazuje njihov oblik i upotrebne, funkcionalne, radne i slične osobine. U užem smislu, to je crtež izrađen upotrebom pomagala, a u širem smislu svaki crtež ili grafički prikaz koji služi kako bi se taj predmet predstavio tehnolozima i radnicima koji treba da ga naprave, ali i korisnicima, kupcima, naručiocima, institucijama ili službama koje o odlučuju o njegovoj upotrebi.
Tehnički crtež je najvažniji deo tehničke dokumentacije, a njime se koristi razno tehničko osoblje. Ovaj crtež služi kao osnova u svakom proizvodnom procesu, pa je potrebno da on bude jasan, jednostavan i razumljiv. Takvim crtežom različiti delovi lanca proizvodnje međusobno komuniciraju - od onih koji su došli na ideju na nešto naprave, preko konstruktora koji tu ideju pretvaraju u proizvod i radnika koji ga izrađuju, do kupaca i korisnika.
U opisu crteža obično se navodi ko ga je smislio, nacrtao, kontrolisao, ali i veza s drugim crtežima koji su od važnosti. Zbog univerzalnog jezika na kom je crtež “napisan”, to jest pravila tehničkog crtanja, određenog standardima i normama, crtež jasno mogu da razumeju svi u pomenutom lancu.